Biriz | Tüm Duygular Misafirimiz
2117
post-template-default,single,single-post,postid-2117,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Tüm Duygular Misafirimiz

Tüm Duygular Misafirimiz

2018’e girdik ve hiçbir şey değişmedi değil mi? Ee biliyorduk aslında değişmeyeceğini ama İnsan her daim Umut eden bir varlık değil mi? Umut ediyoruz ve yaşıyoruz. Yaşarken birçok duyguyu da barındırıyoruz bünyemizde. Bazen ağlıyoruz, bazen kızıyoruz, bazen öfke duyuyoruz ve bazen de kararsızlık içerisinde tercihlerimizi yapamıyoruz. Ve tüm bu akışta duygularımız bizi yönetiyor aslında. Bir şeylere adım atmamızı sağlıyor ya da tam tersi hiç bulaşma diyor. Peki duyguları yönetmek mümkün değil mi? Tabiki mümkün. Bugün sizlerle NLP’nin çok önemli araçlarından birisi olan Six Step (İstenmeyen Davranışın Yeniden Çerçevelenmesi) metodunu paylaşacağım.

Kendinize bir sormanızı istiyorum. Zaman zaman sizi rahatsız eden bir konu var mı? İşleri ertelemeniz, tırnaklarınızı yemeniz, ilişkinizde kendinizi ifade edememeniz vb. bu konulara örnek olabilir. Kendi konunuzu kendiniz belirlemeniz önemli.

Konumuzu belirledikten sonra ilk paylaşacağım bilgi şu sizlerle;

Bedenimiz bir bütün ve sizlerde biliyorsunuz ki kalbimiz rahatsızlansa onu söküp almayız tam tersi onu onarmaya, iyileştirmeye çalışırız ve yeniden sağlıklı hale getirmeye çalışırız. İşte bedenimiz gibi bizi biz yapan zihinsel bütünlüğümüz vardır. Şahsiyetimiz farkında olduğumuz ve olmadığımız birçok yönden oluşur. Mesela sizin hangi yönleriniz var? İnsanlar sizi hangi yönlerinizle bilir? Bu yönleriniz yaşamda hangi somut davranışlara yol açıyor?

Cevaplar size ait:)

Tüm saymış olduğunuz bu yönleriniz haricinde farkında olduğunuz veya olmadığınız bir yönünüz daha var. Ve bu yönünüzde aslında sizin istenmeyen davranışınızdan sorumlu yönünüz. Bazen yönlerimizin neden olduğu davranışlar ve sonuçlar pek hoşumuza gitmez. Buna rağmen tıpkı organlarımızda olduğu gibi zararlı olarak gördüğümüz davranışlarımızdan sorumlu yönümüzün bile bilinçaltı düzeyde aslında iyi bir niyeti vardır ve kendisi bir stratejiye hizmet ederken verimsiz hatta bize zarar veren stratejiler geliştirir. Şimdi yapacağımız çalışmada ise amacımız bu davranıştan sorumlu yönümüzü bastırmak değil, tam tersi onunla sağlıklı iletişim kurmak ve stratejisini geliştirmesine ve güncellemesine olanak sağlamak.

Bu süreçte öncelikle sizden istenmeyen davranıştan sorumlu yönünüzü tanımlamanızı isteyeceğim. Bir karakteri olsa, bir şekli olsa sizce neye benzerdi? Bu süreçte yapmanız gereken tek şey bilinçdışının size sunacaklarına dikkat etmek, bilinçdışının bir parçası olan bu yönünüzün kendisini görüntüler, hisler veya sesler yardımıyla ifade etmesine fırsat vermek. 

Tam olarak tanımlayabildiğinde bu yönünü şimdi ona şunu sorman gerekiyor. “İstenmeyen davranıştan sorumlu parçam bana yaşattığın bu durum ile ne yapmaya çalışıyorsun, davranışın altında yatan asıl iyi niyetin ne, bilinç düzeyinde öğrenmemize izin verir misin? Alternatifler sayıldıktan sonra şimdi şunu yapıyor olacağız. Sorar mısın yönüne, iyi niyeti sağlayabilecek alternatif davranış seçenekleri olsa, bunların neler olduğunu merak eder mi? Bunları öğrenmek için işbirliğine açık mı?

Cevabı evet olacak muhtemelen.

Şimdi dikkatimizi günlük yaşamda karşılaştığımız sorunları yaratıcı biçimde çözmemize ve yeni seçenekler geliştirmemize yardımcı olacak yönümüze çevirelim. Bakalım bilinçdışın yaratıcı yönünden sorumlu yönünü nasıl temsil edecek?

Yaratıcı yönünü tarif etmeni istiyorum. Hangi şekilde, renkte, görsellikte karşına çıktı?

Şimdi bu yönüne şunu sormanı istiyoruz. Bilge yönünden iyi niyetini farklı yollardan çözmemize yönelik 3 yeni davranış seçeneği veya strateji geliştirmesini ister misin? Ve bu yeni seçenekleri hayata geçirilmesine katkı sağlayacak bilinç dışı kaynakları da (yaratıcılık, cesaret, motivasyon… ) da yönüne iletmesini iste. Bakalım, bilinçdışın bu kaynakları akıl gözünde nasıl temsil edecek ve bu kaynakların aktarılmasına nasıl şahitlik edecek. Zihinde neler canlanıyor?

Tüm bu paylaşım sonrasında Şimdi istenmeyen davranışını temsil eden yönün niyetini eskisinden daha da iyi gerçekleştirmek için yeni davranış seçeneklerini 3 hafta süresince uygulama sorumluluğu taşımaya hazır mı?

Yönlerine sağladıkları destek ve işbirliği için teşekkür edebilirsin.

Tüm bu akışta öğrendiklerin geleceğine nasıl yansıyacak sence? Yönlerinin birbirine destek olması duygularına davranışlarına somut olarak nasıl yansır? Tüm bu gelişmeler başka hangi sonuçları beraberinde getirir?

Ve bu yeni seçeneklerle bakalım neler deneyimleyeceksin?

Karşılaşacağın deneyimleri benimle de paylaşırsan çok sevinirim.

Sevgiyle Kal

 

No Comments

Post A Comment